Doprava ZDARMA od 1500,- Kč
bližší informace k dopravě naleznete ZDE
bližší informace k dopravě naleznete ZDE
Znáte vína z Egeru? Víte podle čeho nesou svůj název a jaký význam mají nejenom pro obyvatele této vinařské oblasti?
Existuje více verzí o původu Egri Bikavéru (neboli egerské Býčí krvi), všechny však odkazují na rok 1552, kdy bylo obléhání Egerského hradu Turky.
V té době byl velitelem hradní stráže István Dobó. Když vše vypadalo pro Maďary beznadějně, otevřel sklepení a štědře servíroval víno svým vojákům. Egerští vojáci pili víno tak horlivě, až jim rudě zbarvený nápoj stékal po bradě.
Turci, kteří hrad brali útokem zahlédli tyto Maďarské vojáky s rudou tekutinou stékající na tváři i oděvu. Turky jejich vzhled vylekal, neboť se domnívali, že obyvatelé Egeru popíjejí býčí krev, čímž dostávají více síly.
Egri Csillag neboli Egerská hvězda. "Ha Egerbe utazol, kövesd az egri csillagot!" - "Když cestujete do Egeru, stačí následovat egerské hvězdy." Tato věta se šířila po celé zemi, díky chatám hlídek, které vznikaly v Egeru.
Sídla hlídky byla osvětlená pochodněmi, jež měly sloužit jak k obraně, tak osvětlení tamních cest. Tyto cesty se tak staly pro poutníky vyhlášené. Neboť jejich cesta nemusela končit kvůli temné noci.
V Egeru dostávali knězi jako poděkování za požehnání dětí víno do církevních vinic. Z těchto vín vznikla nová odrůda a knězi této odrůdě toužili dát nové označení. Díky tomu, že v daném období se rodilo nejvíce dívek, rozhodli se vybrat jméno dívčí, nejběžnější a nejhezčí dívčí jméno. Ale kvůli hádkám, které nastaly při hlasování o onom jméně, se nakonec víno pojmenovalo Egri Leányka neboli Egerská dívka.
Jméno Várvédö představuje obránce pevnosti a připomíná nám hrdiny, kteří bránili Egerský hrad proti Turecké armádě.
Toto víno bylo poprvé vytvořeno k příležitosti 450. výročí obrany Egerského hradu a stalo se symbolem vinařství Tóth Ferenc Egri Borvár, neboť právě zde bylo zrozeno.